top of page

Basında Biz

Eda Örs Evreka Çocuk Yayınları'nın ilk kitabı olan Rüyalar Tiyatrosuna İki Bilet hakkında yazdı. Ne Okuyorum? adlı internet sitesinden yayımlanan yazıda eserin içeriğinden ve Kayalı'nın yazarlık yolculuğundan söz edildi.

"Kayalı’nın öykü kitaplarındaki başarısını çocuk edebiyatında da sürdürebileceğinin kanıtı niteliğindeki eser yazarın atmosfer kurma becerisini, dil kullanımındaki maharetini fazlasıyla gösteriyor. Didaktik anlatımdan uzak, klasik çocuk anlatılarının oldukça dışında olan Rüyalar Tiyatrosuna İki Bilet adından fazlasıyla söz ettirebilecek bir kitap."

Eda Örs'ün yazısını başlığa tıklayarak okuyabilirsiniz.

Rüyalartrendyol.jpg

Recep Kayalı Radyo Haber'de Kültür Yolu'nun konuğuydu

Genel yayın yönetmenimiz Recep Kayalı, TRT Radyo Haber'de yayınlanan Kültür Yolu programının konuğuydu. Edebi yolculuğundan bahseden Kayalı, Evreka Çocuk Yayınları'nın kuruluş hikâyesini ve son kitabı Rüyalar Tiyatrosuna İki Bilet'i anlattı.

990cffd5-abac-40ad-800e-cfb4ada7ad16.jpg

Merve Yurtsever, Recep Kayalı'nın Bilinen Tüm Zamanlar isimli eseri hakkında Kitaphaber sitesinde detaylı bir inceleme yazısı kaleme aldı.

"Recep Kayalı'nın Bilinen Tüm Zamanlar adlı eseri yedi öyküden oluşuyor. Kendine özgü bir kitap okuduğumu söyleyebilirim. Yazar, öyküleri kendi içlerinde alt başlıklarla ayırarak üçlemeler oluşturmuş. Öykülerdeki bilinç akışı yöntemiyle sunulan bölümler zaman akışıyla bütünleştirilerek etkileyici bir biçimde okura sunulmuş."

  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram
F7-134aWQAAIWdx.jpg

Yazarımız Lemi Filozof Kocaeli Kitap Fuarı'nda okurlarıyla buluştu. Kocaelili sevenleriyle daha önceki yıllarda Sıfır Atık Festivali'nde buluşan sevilen oyuncu- sunucu Filozof, kısa zamanda 4 baskıya ulaşan ilk çocuk romanı Lemi Abi ve Zuzi: Uzay Macerası'yla okurlarının karşısına çıktı. Sürpriz Kutusu ve Lemi Abi Çocuk Kulübü isimli programlarıyla geniş bir hayran kitlesi edinen  Filozof,  uzun süren imza ve söyleşi etkinliği süresince yoğun bir ilgi gördü. 

Not: Başlığa tıklayarak ilgili haberi okuyabilirsiniz.

Lemi Filozof Aksaraylı Çocuklarla Buluştu

Sevilen sanatçı Lemi Filozof, 5.si düzenlenen Aksaray Kitap Günleri'nde okurlarıyla buluştu. Hafta içi olmasına rağmen yüzlerce çocuğun yoğun ilgisiyle karşılaşan Filozof, Lemi Abi ve Zuzi: Uzay Macerası kitabını imzalayıp okurlarıyla sohbet etti. 

Not: İlgili haberin videosuna görsele tıklayarak ulaşabilirsiniz.

46ef8965-8ad8-44c8-8ec4-49f0273b255b.jpg

Semrin Şahin- Tekinsiz Zaman Öyküleri

Semrin Şahin Recep Kayalı'nın Bilinen Tüm Zamanlar isimli eseri üzerine yazdı. Yazının tamamını Veveya sitesinde okuyabilirsiniz.

"Daha önce yazarın öyküleriyle tanışmadıysanız bu kitabının iyi bir fırsat olduğu söyleyebilirim. Kısacası Kayalı dildeki mahareti ve anlatı evreniyle adından çok söz ettireceğe benziyor."

  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram
F596UEUWcAE0jiZ.jpg

Mehmet Bahçeci Bilinen Tüm Zamanlar Hakkında Yazdı

Yazar Mehmet Bahçeci Novelius Edebiyat sitesinde yazarımız ve yayın yönetmenimiz Recep Kayalı'nın öykü kitabı Bilinen Tüm Zamanlar üzerine uzun bir yazı kaleme aldı.  Yazının tamamını okumak için görsele tıklayabilirsiniz.

 

"Evet, diğer öyküler genel anlamda hüzün dozu yüksek öykülerden oluşmakta. Ve son derece akıcılar, anlamlılar… Yani yazmaya değer meseleler hakkında kalem oynatmış

Sevgili Recep Kayalı ve kaleminin hakkını da maksimum düzeyde vermeye çalışmış. Bu ilk öyküden son öyküye, tartışmasız şekilde geçerli. Yani yoruma açık bir mevzu değil, göreceli değil.

Gelelim eleştirilerime… Bakalım hangi hususlar gözüme batmış, nasıl şikayetlerim olacak, biraz da onlardan konuşalım. Hadi bakalım, oraya gelelim. E hadi gelelim…

Gelemiyoruz çünkü yok. İki üç cümlecik de olsa eleştiri yapayım, her şeyi büyük bir beğeniyle, (tabiri caizse alık alık) okumuş okuyucu konumuna düşmeyeyim, ben de isterdim. Lakin ciddi söylüyorum eleştirilebilecek bir husus bulamadım. Ne yapıyım yani, iftira mı atıyım yazara? Kötü yazmışsın, beğenmedim mi diyeyim? Şaka bir yana, sırf eleştirmiş olmak için ıkına ıkına, zorlama şeyler yazmayı sevmiyorum. Kurguda bir hata, kulağımı tırmalayan kelime ya da cümle, temposuzluk, gereksiz uzatma vs. vs… durumlarla karşılaşmadım hiç."

KITAPLIGIMDAN-ESINTILER-BILINEN-TUM-ZAMANLAR-INS-1024x1024.webp

Recep Kayalı Gecenin İçinden'in Konuğu oldu

Yazarımız Recep Kayalı TRT Radyo 1'de Gecenin İçinden programının konuğu oldu. Kayalı, sevilen eserleri Bilinen Tüm Zamanlar, Kamburuma Üç Sebep'ten bahsederken Evreka Çocuk Yayınları'nın gelecek planları ve ilk çocuk kitabı Rüyalar Tiyatrosuna İki Bilet'i de anlattı.

WhatsApp Görsel 2023-10-22 saat 16.16.36_0575c092.jpg
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram
bottom of page